Menu

Developing Independent Learning in a Caring Environment

Meet the Staff

Come and meet the staff at our school.

Leadership Team

Leadership Team 1 Mrs N Gibson (Headteacher)
Leadership Team 2 Mrs Lorna Pateman (Deputy Headteacher)
Leadership Team 3 Mrs Jill Dawson (Assistant Headteacher)
Leadership Team 4 Mr I Sterio (Assistant Headteacher)
Leadership Team 5 Mrs A Aitken (Inclusion Leader and SENCo)
Leadership Team 6 Mrs S Powell (Business and Facilities Manager)

Foundation Stage Team

Foundation Stage Team 1 Miss R Cartwright (Foundation Stage Teacher)
Foundation Stage Team 2 Mrs E Drakeford (Foundation Stage Teacher)
Foundation Stage Team 3 Mrs L Myatt (Foundation Stage Teacher)
Foundation Stage Team 4 Mrs A Ellis (Early Years Practitioner)
Foundation Stage Team 5 Mrs H Manser (Early Years Practitioner)

Class Teachers

Class Teachers 1 Miss B Hargreaves (Year 1 Teacher)
Class Teachers 2 Miss J Slater (Year 1 Teacher)
Class Teachers 3 Mrs A Aitken (Year 2 Teacher)
Class Teachers 4 Miss K Al-Daami (Year 2 Teacher)
Class Teachers 5 Mrs M Adams (Year 3 Teacher)
Class Teachers 6 Mrs M Martin (Year 3 Teacher)
Class Teachers 7 Mrs S Scarratt (Year 3 Teacher)
Class Teachers 8 Mrs J Carpenter (Year 4 Teacher)
Class Teachers 9 Mr I Sterio (Year 4 Teacher)
Class Teachers 10 Mrs J Dawson (Year 5 Teacher)
Class Teachers 11 Mrs K Parker (Year 5 Teacher)
Class Teachers 12 Mrs J Oakley (Year 6 Teacher)
Class Teachers 13 Miss J Downie (Year 6 Teacher)

Higher Level Teaching Assistants

Higher Level Teaching Assistants 1 Miss S Ball
Higher Level Teaching Assistants 2 Miss E Broadgate

Teaching Assistants

Teaching Assistants 1 Mrs F Kelsall
Teaching Assistants 2 Mrs J Knight
Teaching Assistants 3 Miss A Lowton
Teaching Assistants 4 Mrs A Machin
Teaching Assistants 5 Mrs T Locker
Teaching Assistants 6 Mrs A Wanniarachchi
Teaching Assistants 7 Miss V Webb
Teaching Assistants 8 Mrs D Wood

Office Staff

Office Staff 1 Mrs S Powell (Business and Facilities Manager)
Office Staff 2 Mrs D Wild (Office Services Manager)
Office Staff 3 Mrs A Hill (Clerical Assistant)
Office Staff 4 Mrs S Garner (Reprographics Technician)
Office Staff 5 Miss E Condliffe (Apprentice Clerical Assistant)

Premises Staff

Premises Staff 1 Mr P Newton (Caretaker)
Premises Staff 2 Mrs L Newton (Janitor)

Kitchen Staff

Kitchen Staff 1 Mrs E Piper (Kitchen and Catering Manager)
Kitchen Staff 2 Mrs P Boon (Catering Assistant)
Kitchen Staff 3 Mrs S Green (Catering Assistant)
Kitchen Staff 4 Mrs C Brammeld (Catering Assistant)
Kitchen Staff 5 Ms J Hird (Catering Assistant)
Kitchen Staff 6 Mrs S Tideswell (Catering Assistant)

Midday Supervisors

Midday Supervisors 1 Mrs S Capper
Midday Supervisors 2 Mrs S Chomczuk
Midday Supervisors 3 Mrs H Condliffe
Midday Supervisors 4 Mrs J Dixon (Senior Midday Supervisor)
Midday Supervisors 5 Mrs D Dunn
Midday Supervisors 6 Mrs A Machin
Midday Supervisors 7 Mrs A Okonski
Midday Supervisors 8 Mrs P Roberts
Midday Supervisors 9 Mrs A Hatton (casual)
Cleaners
Top